Ako opticky zväčšiť malú izbu? Držte sa overených tipov a trikov!

Ako opticky zväčšiť malú izbu? Držte sa overených tipov a trikov!
  • 15.05.2022
  • Redakcia .

Niektoré miestnosti v byte pôsobia kvôli svojim malým rozmerom príliš stiesnene. Ako sa dá opticky zväčšiť izba? Stačí použiť niekoľko trikov a vaše izby budú razom vyzerať priestrannejšie.

Voľte svetlé farby

Zo všetkého najskôr sa vrhnite do vymaľovania izby. Ideálnou voľbou sú svetlé a pastelové farby, ktoré miestnosť prevzdušnia a opticky zväčšia. Čím svetlejšia je miestnosť, tým vyzerá širšie a vyššie, pretože jasné farby svetlo rozptyľujú. Chybu rozhodne neurobíte, ak siahnete po bielej alebo svetlej žltej farbe. Vhodná je však aj modrá alebo zelená. Snažte sa však izbu vymaľovať len jednou farbou, maximálne kombináciou dvoch farieb. Zamerajte sa na najvzdialenejšie stenu od okna, vymaľujte ju o stupeň až dva svetlejšie než zostávajúce steny. Strop ponechajte biely. Farebný by zbytočne uzavrel miestnosť.

Neprehliadni: Dokonalé hrnčekové palacinky – pripraviť ich zvládne úplne každý!

ako zväčšiť malý priestor

Zdroj: Shutterstock®

Použite jednofarebnú podlahu

Ruka v ruke s farbou stien ide aj farba podlahy. Malej miestnosti pomôže jednofarebná podlaha svetlejšej farby. Ideálne je drevo alebo koberec. Dbajte ale na to, aby bol odtieň podlahy tmavší ako steny. Mimoriadne veľkú úlohu hrajú zrkadlá, ich prítomnosť preto rozhodne nepodceňujte. Zrkadlá zdvojnásobia priestory, hoci len opticky. Ak veľké zrkadlo zavesíte oproti oknu, účinok bude raz taký. Zrkadlom možno vybaviť vstavanú šatníkovú skriňu alebo ním jednoducho obložiť časť steny.

Veľkým pomocníkom sú aj svetlá. Myslite na to, že tmavé miestnosti nebudú nikdy pôsobiť priestranne a vzdušne. V tomto prípade sa hodí nainštalovať bodové svetlá, ktoré pomôžu rozjasniť aj tmavé kúty izby. Naopak, výrazný luster uprostred izby upúta pozornosť. 

Stavte na funkčný nábytok

Mnoho starostí s malým priestorom vám odpadne po zhotovení viacúčelového nábytku. Vyskúšať môžete napríklad rozkladaciu posteľ, na ktorú z druhej strany priamo nadväzuje priestranný písací stôl. Zaobstarať možno aj vybavenie, ktoré sa dá skladať podľa potreby. Ak stavíte na klasický nábytok, vyberajte svetlý vo farbe duba alebo brezy a zároveň taký, ktorý je na nožičkách alebo kolieskach, opticky to priestor rozšíri. Určite nekupujte masívny a tmavý nábytok. Ten má totiž tendenciu priestor opticky zmenšovať.

Odporúčame: Farbenie vlasov u detí – od akého veku je prípustné?

ako opticky zväčšiť priestor

Zdroj: Shutterstock®

Zbavte sa dverí

Ak to daná miestnosť umožňuje, tak sa zbavte dverí. Voľne priechodné miestnosti vzbudia dojem otvoreného priestoru. Skvelým riešením je možnosť oddeliť od seba miestnosti farebne. Opticky budú pôsobiť rozdelene, ale zároveň priestor domu nebude rozkúskovaný na stiesnené miestnosti.

Prečítajte si: Deti a domáce práce – kedy je najlepší čas začať s povinnosťami?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní