Tretí záhyb na prste - v čom spočíva táto anomália?

Tretí záhyb na prste - v čom spočíva táto anomália?
 • 06.06.2023
 • Lenka Biba Slovak

Vedeli ste, že len pár jedincov na svete má na svojom prste na rukách dodatočný záhyb? Ak ste jedným z nich, tak patríte k len zopár ľuďom! Tretí záhyb sa zvyčajne nachádza na malíčku, avšak môže sa objaviť na ktoromkoľvek prste na vašich rukách.

Jednoducho to znamená, že máte (najčastejšie) na malíčku ďalší prstový záhyb. Falangy sú kosti, ktoré tvoria prsty na rukách a nohách, pričom každý prst ich má tri a palec iba dva. Každopádne, ak sa práve teraz pozriete na svoje ruky, extra záhyb bude s najväčšou pravdepodobnosťou tesne nad miestom, kde by mal byť prsteň na vašom malíčku.

A hoci sa to väčšinou deje na tomto prste, môžete to vidieť aj na ostatných. Pre túto anomáliu ale neexistuje žiadne konkrétne vysvetlenie.

Články prstov

Články prstov (latinsky phalanges digitorum) sú kosti, ktoré sú pospájané kĺbmi a tvoria kostru prstov.

Delia sa na články prstov ruky – tie sú tvorené neveľkými rúrkovitými kosťami, a ďalej sa rozdeľujú na:

 • Proximálny článok (latinsky phalanx proximalis)
 • Mediálny článok (latinsky phalanx medialis) - palec ruky ho nemá
 • Distálny článok (latinsky phalanx distalis)
 • Články prstov nohy

Odporúčame: Veľký prehľad vitamínov: V ktorých potravinách ich je najviac?

Tretí záhyb na prste

Je zvláštne, že tento extra záhyb prechádza falangou jedného alebo viacerých prstov rúk niektorých ľudí. Aj keď máme na prste (okrem palca) tri kosti, vyzerá to takmer tak, že namiesto troch falangov sú štyri.

Predstavuje táto anomália na prste nejakú extra zručnosť, talent a schopnosť? Alebo tieto záhyby ukazujú bloky či obmedzenia v myslení? Či schopnosť „navyše“ je alebo nie je extra sa v názoroch značne líši a odkazuje nakoniec iba na samotnú intuíciu a to, ako vnímate svoj život a svoje šťastie v živote.

Články prstov na ruke a tretí záhyb - vedecká štúdia

V roku 1978 japonskí vedci zozbierali dáta z menšieho výskumu, ktorého sa zúčastnilo 551 ľudí.

Výsledkom bolo, že iba šiesti z nich mali tento extra záhyb na niektorom zo svojich prstov. Zatiaľ čo muži ho mali len na jednom z prstov, ženy ho mali na oboch rovnakých prstoch oboch rúk.

 • Ďalšia štúdia naznačuje, že anomália sa častejšie vyskytuje u mužov.
 • Hoci tento jav neprináša žiadne extra výhody, aspoň máte niečo, s čím sa môžete pochváliť ostatným.
 • Doteraz však žiadna veľká a komplexná vedecká štúdia o tejto anomálii neexistuje.

Neprehliadnite: Táto činnosť údajne prináša šťastie. Miluje ju aj Ryan Gosling!

Ľudská anomália priťahuje pozornosť

Aj keď štúdie doposiaľ nedokázali identifikovať žiadny konkrétny dôvod, prečo sa na prstoch objavujú ďalšie záhyby, niektorí odborníci tvrdia, že by to mohlo súvisieť s genetikou, pričom iní sa to pokúšali spojiť s určitými zdravotnými komplikáciami.

Ale kto tento tretí záhyb má, nemá dôvod sa báť. Štúdia z roku 2015 zdôraznila, že dodatočná ryha na prstoch by sa mohla použiť v oblasti forenznej analýzy. Napríklad, ak má odtlačok ruky podozrivého ďalší záhyb, pre políciu by bolo jednoduché zúžiť zoznam podozrivých a podobne.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní