Pavúky v dome: Ako sa ich zbaviť a zamedziť ich prítomnosti?

Pavúky v dome: Ako sa ich zbaviť a zamedziť ich prítomnosti?
 • 27.09.2022
 • Lenka Biba Slovak

  • Zdieľaj:
 • 0

Ako sa zbaviť pavúkov a zastaviť ich príchod do vášho domova? Najmä v týchto dňoch, keď sa teploty vonku menia, je viac než pravdepodobné, že títo nepozvaní hostia budú hľadať u vás doma úkryt pred chladnejším počasím. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako odradiť pavúky od vstupu do vášho domu!

Aj keď je väčšina pavúkov úplne neškodná, ich prítomnosť v našich domovoch je pre mnohých nepríjemná.

Pre tých z nás, ktorí trpia arachnofóbiou alebo je jednoducho pohľad na pavúka v udržiavanej domácnosti neznesiteľný, je odstraňovanie väčších či menších pavúčikov neprekonateľná úloha. Práve preto sme pre vás pripravili užitočné a efektívne tipy a rady, ako sa zbaviť pavúkov v dome bez toho, aby ste ublížili sebe aj im. Ako na to?

Ako držať pavúkov mimo našich domovov?

Pavúky sa najčastejšie vyskytujú v domácnosti, keď vonkajšie teploty klesnú a vonku je nedostatok hmyzu, ktorým by sa mohli živiť. V domácnostiach ich možno pozorovať, ako chodia po našich poschodiach, v rohoch miestností alebo ako sa potulujú v našich kúpeľniach.

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť pavúkov v dome, je zabrániť im, aby k nám domov čo i len vstúpili. A na to existuje niekoľko neškodných, ale odstrašujúcich prostriedkov, ktoré môžete použiť veľmi jednoducho aj vy sami.

Odporúčame: Rodinné šťastie rozžiari každý domov. Ako ho správne pestovať?

Recept na esenciálny olej v spreji proti pavúkom

Mimoriadne účinný domáci recept na to, aby ste sa u vás doma zbavili pavúkov, je použitie esenciálneho oleja. Na odpudzovanie pavúkov je pritom najlepší mätový olej. Pavúky totiž majú cit v nohách, takže akonáhle ich zasiahne silná vôňa mäty piepornej, utečú, pretože tá vôňa je pre nich príliš silná.

Pre ešte silnejší účinok odporúčame zmiešať mätový olej s vodou vo fľaši s rozprašovačom, a potom postriekať tie časti vášho domova, kde pozorujete zvýšenú prítomnosť pavúkov. Ale keďže je mätový olej toxický pre domáce zvieratá, pri použití tejto metódy buďte opatrní, pokiaľ máte domácich miláčikov.

Na prípravu tohto dokonalého elixíru, ktorý odpudí návštevu pavúkov:

 • pridajte 20 kvapiek mätového esenciálneho oleja do rozprašovacej fľaštičky naplnenej vodou,
 • použite zmes proti pavúkom bez toho, aby ste ich zabili, 
 • nastriekajte zmes do trhlín a rohov vášho domu,
 • ale aj do vnútorných častí domu, kde sledujte zvýšený výskyt tejto neželanej návštevy.

Utesnite všetky možné vstupy do domu

Pavúky sa dokážu do domu dostať cez akékoľvek maličké zákutia, takže stojí za to sa porozhliadnuť a využiť príležitosť na to, aby ste utesnili akékoľvek drobné medzery, ktoré pre pavúkov slúžia ako pozvánka do domu.

Vaše steny, dvere i okná by mali byť funkčné a utesnené. Na vetracích otvoroch je ideálne mať sieťku. Taktiež zakryte krb, pokiaľ sa nepoužíva. Zvýšenú pozornosť venujte kuchyni, podkroviu a kúpeľniam, pretože vysoká vlhkosť v týchto priestoroch je miestom, kde majú pavúky svoje obľúbené úkryty.

Neprehliadnite: Sex je okrem potešenia aj veľmi zdravý. Neveríte? Presvedčte sa!

Zapáľte sviečky s vôňou citrusov či citrónovej trávy

Citrusové arómy, ale aj citrónová tráva, sa v letných mesiacoch bežne používa na ochranu proti osám. Využite silu citrusov aj na jeseň, keďže tieto obľúbené vonné sviečky môžu veľmi účinne pomôcť a odradiť pavúkov od vstupu do vášho domu.

Je to spôsobené najmä tým, že pavúky nemajú radi výrazné vône, ako je napríklad:

 • citrón,
 • škorica alebo
 • citrónová tráva.

Nemajú tiež radi ani vôňu dymu. Umiestnenie sviečok na parapety je pravdepodobne tou najlepšou voľbou, pretože okná sú akýmsi „hotspotom" pre vstup pavúkov. Kvôli bezpečnosti sviečky ale vždy držte mimo dosahu detí a nikdy ich nenechávajte horieť bez dozoru.

Ako odstrániť pavúkov z priestorov domu?

Najbezpečnejší a najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s pavúkmi v dome, je jednoducho ich zdvihnúť a jemne preniesť von, kde môžu byť užitočné. Osvedčenou praxou je v tomto prípade umiestniť na pavúka pohárik, aby sa tam zachytil. Potom jednoducho zasuňte kúsok kartičky alebo tvrdšieho papiera pod pohár, aby sa vytvorila dostatočne pevná základňa. Pavúk sa potom môže bezpečne preniesť von.

Táto možnosť je ale doslova až desivá pre tých, ktorí naozaj neznesú tesnú prítomnosť pavúkov. V takomto prípade pavúka jednoducho povysávajte – čo je rýchle a bezpečné riešenie, ktoré zvládnete aj so strachom pred pavúkmi.

Odporúčame aj: Sušenie bielizne v interiéri v 9 krokoch: Na toto dávajte pozor!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Preventívna prehliadka: Čo všetko by ste mali absolvovať každý rok?
ZDRAVIE

Preventívna prehliadka: Čo všetko by ste mali absolvovať každý rok?

 • 0
 • 15.12.2022
Ako zlepšiť pamäť? Jedzte týchto 10 druhov ovocia a zeleniny!
ZDRAVIE

Ako zlepšiť pamäť? Jedzte týchto 10 druhov ovocia a zeleniny!

 • 0
 • 29.12.2022
Cvičenie so stoličkou - spevnite si telo jednoducho aj doma!
ZDRAVIE

Cvičenie so stoličkou - spevnite si telo jednoducho aj doma!

 • 0
 • 23.03.2023